Pozycje opublikowane przez wydawnictwo "Prószyński i S-ka"


Wydawnictwo Prószyński rozpoczęło publikację książek Kinga w 1995 roku, dość nietypowo, bo wydając pod szyldem "Nowej Fantastyki" niebeletrystyczną pozycję, a mianowicie "Danse Macabre".
Dopiero 3 lata później, rozpoczynając swoją pierwszą serię wydawniczą Kinga, zaczęło publikować nieustannie, aż do dziś jego tytuły, w naszym języku.
Początkowo wydania posiadały jednie miękką oprawę, jednak z czasem zaczęły się pojawiać i wydania w twardej. Apogeum jakości wydawniczej nastąpiło wraz z publikacją kolekcjonerskiego wydania "Miasteczka Salem", oraz "Sztormu Stulecia". Później niestety nastąpił regres i zaczęły się pojawiać jedynie wydania w miękkiej oprawie, oraz formacie mniejszym niż B5.
W 2013 roku pojawiła się seria wydań, dla czytelników z kłopotami wzrokowymi, pod nazwą Duże Litery, co jest nowością jeśli chodzi o publikację prozy Kinga.
Sporą ciekawostką jest tez wydanie w naszym języku komiksu "Creepshow", a także dwóch boxów, każdy z trzema książkami.

Cały komplet wydawniczy to wymieniony właśnie komiks i premierowe wydanie "Danse Macabre", których nie sposób nijak sklasyfikować, oraz reszta publikacji podzielona na kilka serii wydawniczych.
Początkowo była to seria wydań w miękkich oprawach, a później w twardych. Następnie wydania w formacie B5 i kolejne publikacje już w mniejszym z miękką oprawą, podzielone na te z logo wydawniczym na grzbiecie, lub bez niego. W międzyczasie pojawiły się wydania kieszonkowe, w dwóch rożnych seriach wydawniczych. Na całość, składa się więc imponująca ilość, różnorodnych wydań.

Niewątpliwie to wydawnictwo miało, i ma, ogromny udział w publikacji książek Kinga w naszym kraju, bo wystarczy wspomnieć o 24 premierach Kinga, oraz bardzo bogatą ofertę, czyli z jednej strony twarde oprawy, z drugiej wydania kieszonkowe, a gdzieś pomiędzy, w miękkiej oprawie, a nawet komiks.
Grafiki okładkowe w tym wydawnictwie początkowo były głównie autorstwa Jacka Kopalskiego, a później Vincenta Chonga.
Wcześniejsze wydania są dokładnie i konsekwentnie opisane na stopce redaktorskiej, więc ich identyfikacja jest prosta, jednak te późniejsze posiadają jedynie rok wydania, bez jakichkolwiek dokładniejszych danych.


Cały komplet wydawniczy prezentuje się tak:Zawartość Kompletu: ▼▲
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz