Zmiana polskich tytułów


Niektóre z książek Stephena Kinga, jakie ukazały się na naszym rynku, doczekały się zmian tytułów, pod jakimi były pierwotnie publikowane. Oto wszystkie z nich:


"Jasność" / "Lśnienie"

Pierwsze wydanie, jakie ukazało się w 1990 roku, dzięki wydawnictwu Iskry, posiadało tytuł "Jasność". W tym samym roku, tenże wydawca, spłodził drugie wydanie, które posiadało już zmieniony tytuł na "Lśnienie". Tytuł ten obowiązuje we wszelkich wznowieniach do dziś mimo, że w 1998 roku prawa do powieści zyskało wydawnictwo Prószyński i do dziś wznawia tą powieść.


1990

1990

"Smętarz Dla Zwierzaków" / "Cmętarz Zwieżąt"

W 1992 roku wydawnictwo Somix wydało swoją jedyną powieść Kinga "Smętarz Dla Zwierzaków" i było to pierwsze wydanie w naszym kraju. Dwa lata później w 1994 roku wydawnictwo Dama wznowiło powieść w twardej oprawie, z tym samym tytułem, dwukrotnie, za każdym razem z inną ilustracją okładkową. Zmiana tytułu nastąpiła w momencie, kiedy Prószyński przejął prawa do powieści i ukazała się z nowym tłumaczeniem, czyli w 2000 roku. "Cmętarz Zwieżąt", bo tak został zmieniony tytuł obowiązuje we wznowieniach do dziś, łącznie z najnowszym.


1992

2000

"Czwarta Po Północy" / "4 Po Północy"/ "Cztery Po Północy"

Nakładem wydawnictwa Amber w 1993 roku, miał premierę w naszym kraju zbiór nowel, pod tytułem "Czwarta Po Północy", podzielony na dwa tomy. W roku 1988 wydawnictwo Zysk, wznowiło pozycję w jednym tomie, jednak zostawiając ten tytuł. Dopiero w 2008 roku, kiedy to kolejne wznowienie ukazało się dzięki wydawnictwu Albatros, tytuł uległ zmianie na "4 Po Północy". W 2015 roku, wraz ze zmnianą tłumaczenia tekstów, pojawiła się mała zmiana tytułu w której cyfra została podmieniona na słowo.


1993

2008

2015

"Firestarter" / "Podpalaczka"

Pierwsze wydanie, jakie ukazało się w 1992 roku, dzięki wydawnictwu Phantom Press, posiadało tytuł "Firestarter". Dopiero w 1998 roku, kiedy ukazało się drugie wydanie nakładem wydawnictwa Prószyński, nastąpiła zmiana tytułu na "Podpalaczka" i pod takowym są kolejne.


1992

1999

"Strefa Śmierci" / "Martwa Strefa"

Phantom Press jest wydawnictwem któremu zawdzięczamy pierwsze wydanie tej powieści w 1993 roku, zatytułowane "Strefa Śmierci". Kolejne wznowienia, między innymi w twardej oprawie ukazywały się od 1998 roku nakładem Primy. Dopiero w 2004 roku, kiedy prawa do książki nabyło wydawnictwo Prószyński, tytuł uległ zmianie na "Martwa Strefa" i począwszy od wydania z tegoż roku, jest wznawiana właśnie pod takowym.


1993

2004

"To!" / "To"

W 1993 roku wydawnictwo Amber zaserwowało nam pierwsze wydanie powieści pod tytułem "To!", aż w trzech tomach. Kolejne wznowienie w 1997 roku, dzięki wydawnictwu Zysk, nie dość, że scaliło dzieło w jeden tom, to usunęło z tytułu nieszczęsny wykrzyknik, dzięki czemu mamy tytuł, który obowiązuje do dziś, pomimo kolejnych wznowień, czyli "To". Przy okazji, warto wspomnieć, że właśnie to wydanie, ma poprawione tłumaczenie.


1993

1997

"Skazani Na Shawshank" / "Cztery Pory Roku"

Wydawnictwo prima w 1998 roku uraczyło nas pierwszym wydaniem zbioru nowel pod tytułem "Skazani Na Shawshank". Kolejne wydania, zarówno z tego wydawnictwa jak i z Albatrosa, który przejął prawa do pozycji, miały taki właśnie tytuł. Dopiero w 2004 roku nastąpiła jego zmiana na "Cztery Pory Roku", wraz z ukazaniem się pocketowego wydania pozycji. Kolejne wydania posiadają już ten zmieniony tytuł.


1998

2004

"Pokochała Toma Gordona" / "Dziewczyna, Która Kochała Toma Gordona"

W 1999 roku miała miejsce polska premiera powieści "Pokochała Toma Gordona" w wydawnictwie Prószyński. Po niemal dekadzie ukazało się wznowienie z takim samymy tytułem. Jednak po przejęciu praw do powieści przez wydawnictwo Albatros, w 2013 roku, nastąpiła zmiana tytułu na "Dziewczyna, Która Kochała Toma Gordona" i pod takim jest obecnie wydawana.


1999

2013


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz