"Bazar Złych Snów" (2015 - Prószyński i S-ka) [Książka] - Stephen King


Pierwsze w naszym kraju, wydanie zbioru opowiadań Stephena Kinga, ukazało się tuż po światowej premierze. Każde z opowiadań zostało opatrzone krótkim wstępem autora. Książka ukazała się w ramach serii miękkich opraw ze skrzydełkami, z logo wydawcy na grzbiecie. Autorem grafiki okładkowej jest V. Chong.


Z okładki:

Od czasu gdy przed trzydziestu pięciu laty ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań „Nocna zmiana”, Stephen King olśniewa czytelników swoim darem tworzenia krótkiej prozy. W „Bazarze złych snów” zebrał swoje najnowsze opowiadania. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem przedstawiającym jego genezę.
Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. „Życie po życiu” to historia o człowieku, który umarł na raka okrężnicy i raz po raz przeżywa swoje życie na nowo, powtarzając te same błędy. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce – jak felietonista z „Nekrologów”, który zabija ludzi, pisząc ich nekrologi, czy stary sędzia w „Wydmie”, który w dzieciństwie pływał kajakiem na opuszczoną wyspę i widział wypisane na piasku nazwiska nieszczęśników, którzy potem umierali w tragicznych okolicznościach. W „Moralności” King opisuje rozpad małżeństwa i życia dwojga ludzi po tym, jak zawierają oni iście diabelski pakt, który początkowo wydaje się całkiem korzystny.
Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z „Bazaru złych snów” są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. „Powstały specjalnie dla Ciebie” – pisze autor. „Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły”.


Dedykacja:

Książka nie ma dedykacji

Tytuł oryginału: The Bazaar Of Bad Dreams
Rok premiery oryginału: 2015
Rok premiery w Polsce: 2015

Numer wydania w Polsce: I
Rok wydania: 2015
Wydawca: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Ilustracja na okładce: Vincent Chong
Liczba stron: 672

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Format: 142mm x 202mm
ISBN: 978-83-8069-174-2
Cena: 44,00


Wszystkie polskie wydania tej książki: ▼▲
Audiobook: ▼▲
Komiks powiązany z tą pozycją: ▼▲

4 komentarze:

 1. trochę już mam alergię na te nowe książki Kinga. produkuje je już w takim tempie, by zaspokoić chyba tylko tych, co czytają wyłącznie jego. niestety w ostatnich latach King spadł znacząco na jakości. no ale okładka ładna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Płodny jest, to fakt. Nie ma też dramatu z przesytem, bo wydaje jedną, lub dwie pozycje na rok. Wolę tak, niż podejście jego syna, czy wołające o pomstę do nieba podejście Martina do GOT (z resztą King też tak męczył MW przed wypadkiem). Ten zbiór jest bardzo wtórny, więc tak po prawdzie w tym roku wydał powieść i kilka opowiadań.
  Pojawia się pewna prawidłowość od kilku lat. Nowe pomysły, oraz powroty do wcześniejszej twórczości. Ten zbiór jest tego odwzorowaniem.
  Okładka jest strasznie kiczowata, świetnie kojarzy się z prostą rozrywką, ale dla mnie King to coś więcej niż zwykłe creepy stories.

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka przywodzi na myśl książki w starym stylu. Głownie pochodzącym z lat 80-tych. Ogółem całkiem przyzwoita.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo nie "Chongowa" ta grafika.

  OdpowiedzUsuń